ALÜMİNYUM DOĞRAMA SİSTEMLERİ


İLHAM ALIN - ALÜMİNYUM DOĞRAMA SİSTEMLERİ
  1. Isı Yalıtımlı Alüminyum Doğrama Sistemleri :

İç ve dış ortamla temas halinde ki İki alüminyum profilin birbirleri ile ısı alışverişini kesmek için bir bariyer oluşturmak gerekir. Bu amaçla kullanılan plastik profillere ısı yalıtım bariyeri denir.
 

Alüminyum yapısı itibariyle ısı iletim katsayısı yüksek bir malzemedir. Polyamid ise düşük toleranslarla hassas olarak üretilebilen ısı iletim katsayısı son derece düşük, mukavemet ve sertliği ise oldukça yüksek olan bir malzemedir. Bu özelliklerinden ötürü, alüminyum sistemlerin yalıtımında kullanılabilecek uygun bir malzemedir.

 


 

 

İşte bu ısı bariyeriyle oluşturulan bütün alüminyum profilleri ısı yalıtımlı sınıfına dahil edebiliriz.

Kullanım Alanları: Genel olarak binaların, yapıların dış cephelerinde ve soğuk iklimlerin hüküm sürdüğü coğrafyalarda kullanılır.

2. Isı Yalıtımsız Alüminyum Doğrama Sistemleri :

Isı yalıtımlı profillerin aksine arada ki ısı bariyerin kaldırılmasıyla oluşturulan sistemlerdir.

Bu sistemler de iç-dış profillerin olmaması nedeniyle yekpare profillerden oluştuğu için hem ağırlıkta hafiflik sağlamakta olup hem de fiyat konusunda daha az maliyetli olmaktadır. Ayrıca ısıcam yerine tek cam tercih edilmesi de yine maliyeti etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Kullanım Alanları: Binaların iç mekanlarında ,dış hava koşullarıyla birebir temas etmeyen yerlerde kullanılır.
 

Alüminyum doğrama sistemlerinde hava, su ve rüzgar geçirimsizliği ile ısı değerleri(Uw) ve cam önemlidir. Elbette ki çok soğuk iklimler ile sıcak iklimlere sahip bölgelerde ki doğrama seçimleri farklılıklar gösterecektir. Yanlış seçimler beraberin de maddi kayıpları da getirecektir.